Hamilelik ve Spor

Hamile kalmak en sevdiğimiz egzersizlerden vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Hatta sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için spor yapmanız tavsiye ediliyor. Hamilelik süresince fit kalmanın yolları bu yazıdadır.

Spor yapmak hamilelik ile alakalı ağrı ve acıların azalmasına tansiyonun düzelmesine gebelik diyabetinin önlenmesine doğum sancılarını azaltmaya doğumu kolaylaştırmaya ve daha pek çok şeye yardımcı olmaktadır. Kadın doğum uzmanlarının %92 si hastalarına spor yapmalarını tavsiye etmektedir.

Spor yaparken mekik ve twist hareketlerinden kaçınmalısınız. Çünkü bu hareketler zaten gerilmeye maruz kalan karın kaslarının dahada gerilmesine sebep olabilir. Karın kaslarını çalıştırmak için Plank ve Yan Plank duruşu gibi hareketler yapabilirsiniz.

Owerhead pres harakinde sadece tek elinizle ağırlık kaldırmak yada bu hareketi oturarak yapmak egzersiz rutininizi bozmanıza gerek kalmadan yapabileceğiniz ufak değişikliklerdir.

Eğer normal bir diyetiniz varsa hamilelikte ortalama olarak günde 200 kalori daha fazla alabilirsiniz. Amerikan College ye göre zayıf kadınlar hamilelik sırasında en fazla 12-18 kg normal kilolu kadınlar 11-16 kg ve kilolu kadınlarda 7-11 kg almalıdır.

Hamilelik öncesi vitaminler çok önemli olsada hamilelik sırasında yüksek dozda A-B-Eve K vitaminleri almaktan kaçınmamalısınız çünkü bunlar doğum anomalilerine sebep olabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir