Sağlıklı Bir Yaşamın Kuralları

Sağlıklı Bir Yaşamın Kuralları

Sağlıklı bir yaşam için kalbinizi korumalı, alkol ve sigara kullanımından uzak durmalısınız. Bunun yanında da beslenmenize dikkat etmeli ve düzenli olarak spor yapmalısınız.

DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Spor hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Bunun için dikkat etmeniz gerekenler ise;

  • Sporu hayatınızın bir parçası olarak benimsemelisiniz.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Özellikle öğün atlamamaya ve aşırı yemek yememeye, yağlı yiyecekler tüketmemelisiniz.
  • Alkol ve sigara kullanmamalısınız.
  • Monotonluktan çıkarak biraz hareketlenmelisiniz.
  • Stresten uzak durmaya çalışmalısınız.
  • Uyku düzeninize özellikle dikkat etmelisiniz.
  • Doğa yürüyüşleri gibi sizi şehrin stresinden uzaklaştıracak hobiler edinmelisiniz.

Tüm dünyada büyük bir sorun olan kalp ve damar hastalıkları bizim ülkemizde de önde gelen sağlık sorunlarındandır. Bu tür hastalıklara yakalanmamak için önleminizi önceden almalısınız. Tansiyon ve kolesterol gibi iki önemli sorunu kontrol altına alabilmek için öncelikle sağlık beslenmeli ve eğer ihtiyacınız var ise dengeli bir diyet uygulamalısınız. Bunun içinde yağlı yiyecekler ve tuzdan kaçınmalı ve meyve, sebze ve lif yönünden zengin gıdalarla beslenmelisiniz. Bunlara ek olarak proteince zengin olan balık, tavuk gibi ürünleri de diyetinize katabilirsiniz.

Herkesin sorunu olan fazla kilolardan kurtulmalısınız. Fazla kilolar kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık probleminin de önde gelen nedenlerinden birisidir. Bununla birlikte yine sigara ve alkol kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle meydana gelen ölümler ilk sıralarda yer almaktadır. Tüm bu sorunların önüne geçebilmek için hayatınıza sporu adapte etmeli ve düzenli olarak antrenman yapmalısınız.

Düzenli spor yapan kişiler kalp hastalıkları diğer insanlara göre çok daha az görülmektedir. Hayatınızı düzene sokmak ve hayatı gerçek manasıyla yaşamak sizin elinizde.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir