Pilates

Pilates, tarihçesi 1930’ lara dayanan ancak ülkemizde son yıllarda oldukça sık tercih edilen egzersiz türlerinden biridir. Elemantal Wellness’ta pilates egzersiz türünde uzmanlaşmış olan eğitmenler eşliğinde vücudunuzun koordine olmasında yardımcı oluyoruz.

Altı Pilates Prensibi;

-Konsantrasyon Prensibi: Uzmanlar tarafından sizin için hazırlanmış olan pilates programını uygularken, hareketlere yoğunlaşmalı ve bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına, hangi kasların ve hangilerinin çalışmadığına dikkat edilmelidir.

-Kontrol Prensibi: Pilates yaparken, kontrol için bedenin iyi dinlenmiş olması gerekmektedir. Bunun yanında hareketlerin gösterildiği biçimde uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde sakatlık ile karşılaşmanız olasıdır.

-Merkezleme Prensibi: Pilates’te doğru hareket göbek, bel ve kalça bölgesidir. Bu bölgedeki kaslar ise iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemleridir. Merkezleme prensibi esnemeyi ve uzamayı sağlar.

-Akıcı Hareket Prensibi: Pilates programında sizin vücudunuza göre hazırlanmış olan programda, uzman hocanızın bahsettiği hareketi acele etmeden aynı zamanda da duraksamayarak, akıcı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.

-Kesinlik Prensibi: Hareketler tam olarak yapılmalı ve birbiri ile bağlantılı bir şekilde, bütün halde koordineli tamamlanmalıdır.

-Nefes Prensibi: Pilates yaparken en önemli madde kontrollü bir şekilde nefes alıp vermedir. Sırtın arka kısmına ve alt kısmına derin bir şekilde nefes alıp, aldığınız nefesin hepsini dışarıya verme şeklinde tamamlanır ve böylece kanın tamamen temizlenmesi sağlanır.

Elemental Wellness Acıbadem ‘ de Pilates yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey sizlere önderlik edecek olan eğitmenlerimizin, hazırladığı program dışına çıkmamak ve söylediklerini bilinçli bir şekilde yapmaktır. Pilates’in faydalarını vücudunuzda hissetmek ve görmek istiyorsanız, derslerinizin de sürekliliğine ve düzenli yapılmasına önem vermelisiniz.

Pilates’in faydaları arasında; vücut duruşunun düzelmesi, kasların sıkılaşması ve esnekleşmesi başta olmak üzere vücudun dolaşım sistemi üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Konsantrasyonun önemli olduğu bu egzersiz metodunda kişinin kendine olan güveni de artar.

Pilates sadece bir ped üzerinde ya da pilates topu yardımıyla yapılan bir egzersiz metodu değildir. Bu egzersiz için özel olarak tasarlanmış ekipman ve aletler vardır. Bunlar; reformer, cadillac, barell, chair’dır.

Elemental Wellness’ta sizlerin tercihi ile birlikte özel ders olarak alabileceğiniz pilates programını aynı zamanda düet ders olarak da almanız mümkün. Sağlıklı ve esnek bir vücuda sahip olmak için kararlı olmanızın yanında, tesisimizi ziyaret ederek adım atabilirsiniz. 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir