Melatonin Hormonu ve Uyku

MELATONİN HORMONU NE İŞE YARAR?

Melatonin hormonu uyku döngünüzü başlatır ve önemli bir antioksidan olarak metabolizmanızı düzene sokar. Ancak burada önemli olan melatonin hormonundan en yüksek düzeyde fayda sağlayabilecek yöntemleri öğrenmektedir.

Tekrar Üniversitesi’nde görevli olan öğretim üyesi Dr. Russel Reiter’a göre melatonin hormonu E ve C vitamini gibi vücut için son derece önemli olan vitaminlerden çok daha üstün bir yapı taşı olduğunu belirtiyor. Vücudunuzun melatonin seviyesi dış etkenler nedeniyle değişikliğe uğrayabilir ve bu nedenle de uyku saatiniz devam etse de dengenizin bozulmasına neden olur.

Evde nispeten daha loş bir ortamı tercih etseniz bile iş yerlerinize geldiğiniz de o göz alıcı parlak ışıkları açmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumdan şikayet edenlere ise şunu söyleyebilirsiniz gün boyu nispeten karanlık bir ortamda oturmanın gece melatonin hormonunun salgılanmasına zarar verdiğini söyleyebiliriz. 2011 yılında Harward Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, deneklerin gün boyunca düşük ya da normal ışık seviyesindeki odalarda tutuldu. Gece de birkaç saat daha parlak ışığa maruz bırakıldılar. Gün boyunca düşük ışıklı odada kalan deneklerin gece saatlerinde maruz kaldıkları melatonini bastırıcı yüksek ışığa karşı daha duyarlı oldukları görüldü. Yine buna benzer İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre gün içinde çalışma saatleri süresince aydınlık ortamda bulunan kişilerin gece çok daha rahat bir uyku çektikleri gözlemlenmiş.

Bazı durumlarda vücudunuz melatonin hormonunu üretmekte yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda bu açığı besinlerle kapatabilirsiniz. Örneğin vişne doğal melatonin kaynaklarından sadece birisidir. Ayrıca her ne kadar zararlı da olsa bir gibi bazı alkollü içkilerde de melatonin bulunmaktadır.

Vücudunuzun uyku saatini belli bir düzene sokmak istiyorsanız yapmanız gereken şey kendinizi biraz disipline etmekdir. Melatonin hormonunuzda belli bir saatte artışın gelmesini ve uyumak istiyorsanız vücut sistematiğinizi belli bir düzene oturtmanız gerekmtekdir. Her ne kadar askeri bir düzen gibi olmasa da vücudumuz düzeni ve disiplini sever.

Kısacası düzgün bir uyku düzenine kavuşmak isityorsanız aşağıdakilere dikkat etmelisiniz;

  1. Uyuduğunuz odanın ışık almamalı.
  2. Çalışma ortamınız mümkün olduğunca aydınlık olmalı.
  3. Uyumadan en az 1-2 saat önce tüm elektronik cihazlarla bağlantınızı kesmelisiniz.
  4. Melatonin hormonunuzun artmasını sağlayacak vişne türü besinler almaya dikkat etmelisiniz.
  5. Hergün aynı saatte yatağa girmeli aynı saatte kalkmaya çalışmalısınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir