Tenis Nedir?

Tenis Nedir?

İki veya dört oyuncu ile oynanan bir spor olan tenisin sahasını “Kort” adında olan dikdörtgen bir alan oluşturmaktadır. Çıkış zamanı 1873 olan tenisi ilk oynayan kişi İngiliz Walter C. Wingfield’dır.

İlk yıllarda sadece keyif için oynanan tenis, zamanla gördüğü alaka nedeniyle profosyenel bir spor dalı halini almış ve çeşitli turnuvalar düzenlenmiştir. Bu aşamada İngiltere’nin başkenti Londra, ilk tenis turnuvasına 1877 senesinde ev sahipliği yapmış şehirdir.

Tenis Nasıl Oynanır?

Raket ve topa ihtiyaç duyulan tenis sporu isteğe göre 2 ya da 4 oyuncunun oluşturduğu 2 takım ile oynanmaktadır. Ellerinde bulunan tenis topunu raket aracılığı ile karşı rakibin sahasına atmak, tenis sporunun en temel amacıdır. 3 set sayısı dahilinde oynanan tenis 1800 yılında keşfedilmiş keyifli spor dallarından biridir. Çim, toprak ya da beton olarak farklı alternatifleri olan kort isimli sahalarda oynanabilmektedir. Standart bir tenis kortunun uzunluğu 23,77 metre, genişliği ise 10,97 metredir. Maçın en çok set alan oyuncusu kazanan olarak belirlenmektedir. Beraberlik durumu söz konusu olduğunda setler uzatılmaktadır.

Tenis Kuralları Nelerdir?

1-) Oyuncuların saha sınır çizgilerine basması hatadır. Topun dışarı çıkması puan kaybıdır. Topun fileye çarpması, rakette iki kez sekmesi, raketin fileyi geçmesi, topun rakibe değmesi oyunculara puan kaybettirir.

2-) Sayı kazandıktan sonra servisler soldan kullanılır. Sol ve sağ olmak üzere servis yeri değişmiş olur. Her setin birinci, üçüncü, beşinci turlarında oyuncular kort üzerinde yer değiştirir.

3-) 3 setten 2’sini, 5 setten 3’ünü kazanan oyuncu, maçı kazanmış olur. Genel anlamda erkekler 5 set, hanımefendiler 3 set üzerinden oynar.

4-) Puanlama 0, 15, 30, 40 şeklindedir. 40-40’lık eşitliklerde eşitliğin bir taraf için 2 farklı rakamyla bozulması icap eder.

5-) Teniste 4 sayı alan oyunu, 6 oyunu kazanan seti kazanır. Beraberlik durumunda eşitliğin bir taraf için 2 farklı sayıyla bozulması icap eder.

Tenis Tarihi

Tenisin çok eskilere dayanması, eski zaman insanlarının da hedef sporlarına olan ilgi ve yatkınlıklarını göstermektedir. Çoğunluk spor branşlarının erkeklere yönelik olması kadınları spor alanında perde arkasında bırakırken, tenisin kadınlar tarafınca da oynanabilir olması, kısa sürede yayılmasına ve gelişmesine sebep olmuştur. İlk tenis karşılaşmalarının raket yerine çıplak el ile yapılması, raket ihtiyacının zorunlu olduğunu göstermiştir. Topa el ile yüksek bir hızla vurmak elin acımasına neden olmuştur. Buna karşın ilk başta ellerin bez ile sarılması denenmiştir, fakat ellerin incinmesini önlemeye yetmemiştir. Tahta raketler daha sonra ortaya çıkarılmış ve tenis müsabakaları sebebiyle ellerin zarar görmesi engellenmiştir.

Tenis, ülkemize nazaran dünya ülkelerinde fazlaca başarı ile gerçekleştirilen sporlardan biridir. Bu noktada geçen yıllarda Türkiye’den tenis turnuvalarına katılıp başarılı olan bir çok tenisçi vardır. Tenis alanında her yıl kesinlikle önemli gelişmelere imza atılmıştır. Fransa ve Avustralya’nın federasyonlar kurması, tenisin milli bir spor dalı olarak benimsenmesine yol açmıştır. Her yıl 23 Şubat gününde kutlanan “Tenisçiler Günü”, tenis patentinin bu günde alınmış olmasından meydana gelmektedir. Tenisin şekil itibari ile ağır bir spor olmaması kadınların da bu alanda gelişmesine sebep olmuştur. Dünyaca ünlü tenis şampiyonları arasında kadın oyuncular, bu güne kadar ülkelerine göz ardı edilemeyecek başarılar kazandırmıştır. Fransa ve ABD bu konuda oldukça başarılı tenisçilere sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir